- Biologi i 7.b


Undervisningsforløb – biologi 7.b – kroppen

(Med forbehold for ændringer)

Mål:

Miljø og sundhed

-          Beskrive funktionen af og sammenhængen mellem skelet, muskler, sanser og nervesystem
-          Redegøre for vigtige funktioner af indre organer og deres indbyrdes samspil, herunder optagelse af
næringsstoffer og energi samt bortskaffelse af affaldsstoffer
-          Kende nerve- og hormonsystemet samt deres funktion
-          Give eksempler på, hvordan livsstil og levevilkår påvirker menneskets sundhed
-          Give eksempler på, hvordan kroppen forsvarer sig mod bakterier og vira

Arbejdsmåder og tankegange

-          Formulere relevante spørgsmål og hypoteser
-          Læse og forstå informationer i faglige tekster
-          Planlægge, gennemføre og evaluere enkle undersøgelser og eksperimenter i forskellige biotoper og i laboratoriet
-          Anvende enkelt udstyr til undersøgelser og eksperimenter i naturen og i laboratoriet, herunder mikroskop, stereolup samt udstyr til analyse af fysiske og kemiske forhold
-          Forklare om biologisk viden og indsigt erhvervet gennem forskellige former for vidensøgning, herunder egne undersøgelser.

Læringsmål:

Et læringsmål vil være at gøre eleverne i stand til kende til de forskellige dele af kroppen og deres funktion. Et andet mål er at træne elevernes kommunikationskompetencer igennem fremlæggelserne og gruppearbejdet.
Et tredje mål er at øve eleverne i selvstændigt at undersøge et naturfagligt emne.

Rammefaktorer:

26 elever i klassen. Forløber over 11 lektioner.

Materialer:

Uge 44-49: Efter hvad eleverne vil undersøge og eksperimentere med.

Læringsforudsætninger:

Læreprocessen:

Organisationsformen er gruppearbejde i større og mindre grupper.

Evaluering:

Forløbet evalueres ved fremlæggelserne, brainstorm og et spørgeskema.

Indhold (1 lektion om ugen+1 fagdag):

Uge 43

Tirs. d. 23/10:

1.       lektion
Præsentation af forløbet
Spørgeskema (motivation for faget)
Klassen skal i samarbejde brainstorme om kroppen. Det skal skrives på et smartboard eller computer sat til smartboard, så det kan gemmes og findes frem senere.
Hvad består kroppen af? Hvilke funktioner har delene i kroppen? Etc.
Eleverne deles i grupper. 2 grupper med tre og 5 grupper med fire elever – i alt 7 grupper.
Grupperne skal lave et miniprojekt om de otte emner (afsæt i bios A):
-          Muskler
-          Skelettet
-          Kredsløbet
-          Signalsystemer
-          Sanserne
-          Fordøjelse
-          Organer
-          Kroppens forsvar – på klassen
Eleverne aftaler, hvad de vil undersøge.
2.       lektion
Forberedelse og planlægning af forsøg og eksperimenter.
Research
3.       lektion
Forsøg og eksperimenter.
Research
4.       lektion
Forsøg og eksperimenter.
Research
Introduktion til logbog
Lektier:
Læse s. 75-79 i BIOS A

Tors. d. 25/10:

Evt. spørgsmål til teksten
Forsøg og eksperimenter.
Research
Lektier:
Læse s. 80-84ø

Uge 44

Tors. d. 1/11

Evt. spørgsmål til teksten
Forsøg og eksperimenter.
Research
Lektier:
Skrive logbog og forsøgsbeskrivelser over det de har lavet i lektionen.
Læse s. 84ø-90

Uge 45

Tors. d. 8/11

Evt. spørgsmål til teksten
Eksperimenter og forsøg til det valgte emne færdiggøres
Research
Afrunding/status
Lektier:
Skrive logbog og forsøgsbeskrivelser over det de har lavet i lektionen.
Læse s. 91-97

Uge 46

Tors. d. 15/11

Fremlæggelser
Lektier:
Skrive logbog og forsøgsbeskrivelser over det de har lavet i lektionen
Der skal afleveres en færdig minirapport.
Læse s. 98-99

Uge 47

Tors. d. 22/11 (bytter en matematiktime, så det bliver en dobbelt biologilektion)

Evt. spørgsmål til teksten
Grupperne skal lave en 15 min. fremlæggelse om deres emne

Uge 48

Tors. d. 29/11

Evt. sidste fremlæggelser.
Brainstorm fra uge 43 findes frem, der tilføjes og redigeres og emnet rundes af.
Spørgeskema om biologi-forløbet

Uge 49

Tors. d. 6/12(matematik i stedet for biologi)


Eksempler på forsøg og undersøgelser fra BIOS A, biologifaget.dk og Xplore Biologi 8

Muskler

Muskelceller i mikroskopet og musklerne i kroppen i BIOS A
Udholdende eller hurtig fra biologifaget.dk
Skeletmuskler fra biologifaget.dk
Effekt af styrketræning fra biologifaget.dk

Skelettet

Knogler i skelettet og Hængselled og kugleled i BIOS A
Skelettet fra biologifaget.dk

Kredsløbet

Hjertelyde og Blodets kredsløb i BIOS A
Evt. sammenligning med andre dyr
Kredsløbet fra biologifaget.dk
Kredsløbssygdomme fra biologifaget.dk
Hjertet pumper fra biologifaget.dk
Pattedyrhjerte fra Xplore
Blodkredsløbet fra Xplore

Signalsystemer

Reaktionstid, Hvor hurtig er du og Hvor hurtig er nerveimpulsen i BIOS A
Evt. sammenligning med andre dyr
Hjernens opbygning og funktion fra biologifaget.dk
Nervesystemet i brug fra biologifaget.dk
En besked gennem nervesystemet fra biologifaget.dk
Hvordan virker hormonsystemet fra biologifaget.dk

Sanserne

Hvor følsomme er vi, Øret, Hvorfor har vi to ører, Øjet og Øjets blinde plet i BIOS A
Lugtesansens betydning for smagsoplevelsen fra biologifaget.dk
Tungens smagssans fra biologifaget.dk
Undersøgelse af hørelsen fra biologifaget.dk
Hudens temperatursans fra biologifaget.dk
Hudens følsomhed over for tryk fra biologifaget.dk

Fordøjelse

Synkning og tarmbevægelser i BIOS A
Fordøjelsessystemet fra biologifaget.dk
Fordøjelsessystemet fra Xplore

Organer

Hud og hår og Vores organer i BIOS A
Hvor store lunger har du fra biologifaget.dk
Er leveren en fabrik eller en vaskemaskine fra biologifaget.dk
Hudtyper fra biologifaget.dk
Undersøgelse af hudpræparat fra biologifaget.dk

Kroppens forsvar – på klassen

Immunforsvaret i aktion fra biologifaget.dk
Sygdom fra biologifaget.dk

No comments:

Post a Comment