Undervisningsforløb – matematik 7.b – geometri
(Med forbehold for ændringer)
Mål:
Matematiske kompetencer
-
Formulere sig skriftligt og mundtligt om
matematiske påstande og spørgsmål og have blik for hvilke typer af svar, der
kan forventes (tankegangskompetence)
-
Opstille, behandle, afkode og analysere enkle
modeller, der gengiver træk fra virkeligheden, bl.a. ved hjælp af regneudtryk,
tegninger, diagrammer (modelleringskompetence)
-
Sætte sig ind i og udtrykke sig såvel mundtligt
som skriftligt om fremgangsmåder og løsninger i forbindelse med matematiske
problemstillinger (kommunikationskompetence)
Matematiske emner
-
Benytte geometriske metoder og begreber til
beskrivelse af fysiske objekter fra dagligdagen
-
Undersøge og konstruere enkle figurer i planen
-
Kende grundlæggende geometriske begreber som
linjer, vinkler, polygoner og cirkler
-
Spejle, dreje og parallelforskyde, bl.a. i
forbindelse med arbejdet med mønstre
-
Bruge it til at undersøge og konstruere
geometriske figurer
-
Arbejde med koordinatsystemet og opnå en
begyndende forståelse for sammenhængen mellem tal og geometri
Matematiske arbejdsmåder
-
Undersøge, systematisere og begrunde matematisk
med mulighed for inddragelse af konkrete materialer og andre repræsentationer
samt ved brug af it
-
Forberede og gennemføre mindre præsentationer af
eget arbejde med matematik
-
Arbejde individuelt og sammen med andre om
praktiske og teoretiske problemstillinger, problemløsning samt øvelser
Læringsmål:
Et
læringsmål vil være at gøre eleverne i stand til at definere forskelle og
ligheder ved de forskellige geometriske figurer og formulere sig skriftligt i
samarbejde med andre.
Rammefaktorer:
26 elever i klassen. Forløber over 29 lektioner.
Materialer:
Computere
Læringsforudsætninger:
Læreprocessen:
Organisationsformen er gruppearbejde i mindre grupper.
Evaluering:
Forløbet evalueres ved geometribøgerne og et spørgeskema.
Indhold (3 lektioner om ugen+2 fagdage):
Uge 43
Onsdag d. 24/10
Præsentation af forløbet
Spørgeskema (motivation for faget)
Grupper arrangeres.
Lektier:
Lave opg. 1+2 s. 52 i Faktor
Torsdag d. 25/10 – Trekanter
Opgaver gennemgås
S. 24 i Faktor elevhæftet – højder og medianer
Lektier:
Det de ikke når i timen
Fredag d. 26/10
Ugens opgaver fra elevhæftet gennemgås (s. 24)
Der arbejdes på geometribogen
Uge 44
Onsdag d. 31/10
S. 25 i Faktor elevhæftet – midtnormaler og
vinkelhalveringslinjer
Lektier:
Lave opg. 3+4 s. 52 i Faktor + det de ikke nåede i timen
Torsdag d. 1/11
Opgaver gennemgås
S. 26+27 i Faktor elevhæftet
Lektier:
Det de ikke når i timen
Fredag d. 2/11
Ugens opgaver fra elevhæftet gennemgås (s. 25, 26, 27)
Der arbejdes på geometribogen
Lektier:
Lave opg. 5+6 s. 53 i Faktor
Uge 45
Tirsdag d. 6/11 – matematikdag – fire lektioner
Aktiv
matematik
Ex.
-
Matematik kryds og bolle
-
Matematik vendespil
-
Opmåling og tegning
-
Matematik skattejagt
-
Mix og match (tekst og geometrisktegning)
-
Quiz og byt (areal og omkreds)
Dem der ikke bruges, bruges i uge 49
Onsdag d. 7/11– Firkanter
Opgaver gennemgås
S. 28 i Faktor elevhæftet
Lektier:
Lave opg. 7+8+9 s. 53 i Faktor + det de ikke nåede i timen
Torsdag d. 8/11 – Omkreds og areal
Opgaver gennemgås
S. 29+30 i Faktor elevhæftet
Lektier:
Det de ikke når i timen
Fredag d. 9/11
Ugens opgaver fra elevhæftet gennemgås (s. 28, 29, 30)
Der arbejdes på geometribogen
Uge 46
Onsdag d. 14/11
S. 31+32 i Faktor elevhæftet
Lektier:
Det de ikke når i timen
Torsdag d. 15/11
S. 33+34 i Faktor elevhæftet
Lektier:
Det de ikke når i timen
Fredag d. 16/11
Ugens opgaver fra elevhæftet gennemgås (s. 31, 32, 33, 34)
Der arbejdes på geometribogen
Lektier:
Lave opg. 10+11 s. 54 i Faktor
Uge 47
Onsdag d. 21/11 – Spejling
Opgaver gennemgås
Opg. 12+13+14 s. 55 i Faktor
Lektier:
Det de ikke når i timen
Torsdag d. 22/11 – ingen matematik da der er biologi i stedet
Fredag d. 23/11
Ugens opgaver fra Faktor gennemgås (opg. 12, 13, 14)
Der arbejdes på geometribogen
Lektier:
Lave opg. 15+16 s. 56 i Faktor
Uge 48
Onsdag d. 28/11 – Koordinatsystemet
Opgaver gennemgås
Opg. 17+18 s. 57 i Faktor
Lektier:
Det de ikke når i timen
Torsdag d. 29/11
Opgaver gennemgås
Siden sidst s. 60 i Faktor
Lektier:
Det de ikke når i timen
Fredag d. 30/11
Ugens opgaver fra Faktor gennemgås (siden sidst s. 60)
Der arbejdes på geometribogen
Uge 49
Tirsdag d. 4/12 – matematikdag – fire lektioner
Aktiv matematik
Onsdag d. 5/12
Siden sidst s. 61 i Faktor
Lektier:
Det de ikke når i timen
Torsdag d. 6/12 – dobbeltlektion da der er matematik i stedet for biologi – Computer
Opgaver gennemgås
S. 35 i Faktor elevhæftet + spejling + evt. figurer til
geometribogen
Geometribogen skal være færdig i afleveringsform
Fredag d. 7/12
Spørgeskema om forløbet
Afslutning
Projektbeskrivelse - Hvad skal geometribogen indeholde?
1. Forside med navne
2. Trekanter
-
Definition af højde med tegning
-
Definition af median med tegning
-
Definition af midtnormal med tegning
-
Definition af vinkelhalveringslinje med tegning
-
Definition af typer – ligesidet, ligebenet,
stumpvinklet, spidsvinklet og retvinklet trekant med tegninger
o
Er der andre typer
3. Firkanter
-
Definition af typer – kvadrat, rektangel, konkav
og konveks firkant med tegninger
o
Er der andre typer
4. Areal og omkreds
-
Hvordan regner man areal og omkreds ud for en
trekant
-
Hvordan regner man areal og omkreds ud for en
firkant
-
Hvordan regner man areal og omkreds ud for en
cirkel
5. Spejling
-
Definition af spejling med tegning
-
Et mønster der er lavet ved at spejle
Bogen og tegningerne må laves i
hånden eller på computer.
No comments:
Post a Comment