- Fysik/kemi i 9.c


Undervisningsforløb – fysik/kemi 9.c – madkemi

(Med forbehold for ændringer)

Mål:

Fysikkens og kemiens verden

-          Forklare fødens sammensætning, dens energiindhold og sundhedsmæssige betydning, herunder proteiner, kulhydrater og fedtstoffer (fælles med biologi)

Arbejdsmåder og tankegange

-          Formulere enkle problemstillinger, opstille og efterprøve hypoteser samt vurdere resultater
-          Benytte fysisk eller kemisk viden, opnået ved teoretisk og praktisk arbejde
-          Formidle resultater af arbejde med fysiske, kemiske eller tekniske problemstillinger

Læringsmål:

Et læringsmål vil være at gøre eleverne i stand til at beskrive og genkende opbygningen af kulhydrater, proteiner og fedt samt deres egenskaber.
Derudover får de kendskab til konserveringsmidler, farvestoffer og bagepulvers egenskab.
Forløbet skal ende ud i en rapport om et af forsøgene.

Rammefaktorer:

Forløber over 12 lektioner, hvor klassen er delt.

Materialer:

Afhænger af forsøgene

Læringsforudsætninger:

Eleverne har kendskab til syrer og baser og opbygningen af molekyler

Læreprocessen:

Organisationsformen er pararbejde om et af dagens forsøg.

Evaluering:

Forløbet evalueres ved den løbende vidensdeling og et spørgeskema.



Indhold (2x2 lektioner om ugen):

Uge 43 – intro

Præsentation af forløbet
Spørgeskema (motivation for faget)
Intro:
Brainstorm: Hvad ved vi om madkemi, hvordan er der kemi i maden (bagning, konservering, farve), hvad består mad af (kulhydrater, fedt og protein).
Forklaring af kulhydrater, proteiner og fedtstoffer
Forsøg:
Lærerforsøg:
-          7.15 – kemisk vulkan eller Elefant tandpasta
-          Et colaspringvand s. 143 i Kosmos C
Lektier:
Læse s. 135-140 i Kosmos C

Uge 44 – kemiske stoffer i maden

Forsøg:
Fedtstoffer, Kulhydrat og sukker og Proteiner, ex.:
-          Kvalitative test af
o   glucose,
o   protein,
o   stivelse
o   fedt
-          7.1 – Spaltning af sukker (kulhydrater)
-          Monosakkarider og disakkarider (kulhydrater) fra Fysikkemifaget.dk
-          Påvisning af kulhydrater (kulhydrater) fra Fysikkemifaget.dk
-          Olielampe (fedt) fra Fysikkemifaget.dk
-          Aminosyrekæder og molekylebyggesæt (proteiner) fra Fysikkemifaget.dk
-          Proteinindholdet i fødevarer (proteiner) fra Fysikkemifaget.dk
Eleverne præsenterer deres forsøg for hinanden – vidensdeling
Evt. spørgsmål til teksten

Uge 45 – kemiske stoffer i maden fortsat

Forsøg:
-          7.2 – Kartofler 1+2 (kulhydrater)
-          7.3 – Protein i æg 1+2 (proteiner)
-          7.4 – Madolie og margarine 1+2 (fedt)
-          7.5 – Vandindholdet i margarine 1+2 (fedt)
-          7.7 – Proteiner i mælk (proteiner)
-          Gelatinisering (kulhydrater) fra Fysikkemifaget.dk
Eleverne præsenterer deres forsøg for hinanden – vidensdeling
Evt. spørgsmål til teksten
Lektier:
Læse s. 141-147 i Kosmos C

Uge 46

Sproguge – ingen fysik/kemi

Uge 47 – drikkevarer og produktion af fødevarer

Forsøg:
Farvestoffer, Bagning, ex.:
-          7.6 – Fremstilling af læskedrik
-          7.8 – Brusepulver
-          7.9 – Fremstilling af alkohol
-          Kromatografi
-          Gæringsforsøg fra Fysikkemifaget.dk
Eleverne præsenterer deres forsøg for hinanden – vidensdeling
Evt. spørgsmål til teksten
Lektier:
Læse s. 148-151 i Kosmos C

Uge 48 – drikkevarer og produktion af fødevarer fortsat

Forsøg:
-          7.10 – Farvestoffer i krydderiet paprika
-          7.11 – Farvestoffer i slik
-          7.12 – Bagning med hjortetaksalt
-          7.13 – Gæring 1+2
-          7.14 – Bagepulveret natron
Eleverne præsenterer deres forsøg for hinanden – vidensdeling
Evt. spørgsmål til teksten
Lektier:
Læse s. 152-155 i Kosmos C

Uge 49 – sund mad – farlig mad og afrunding

Forsøg:
Konservering, ex.:
-          7.16 – Konservering med svovldioxid og sulfit 1+2
-          7.17 – Konservering af frugt
-          Evt. forsøg der ikke er nået de andre uger
Eleverne præsenterer deres forsøg for hinanden – vidensdeling
Evt. spørgsmål til teksten
Afrunding:
Tilføjelser til og redigering af Brainstorm
Spørgeskema om forløbet

2 comments: