Undervisningsforløb – fysik/kemi 7.b – stoffernes egenskaber og omdannelse
(Med forbehold for ændringer)
Mål:
Fysikkens og kemiens verden
-
Anvende enkle fysiske begreber og sammenhænge
i beskrivelsen af fænomener, der knytter sig til vejr og klima, herunder vands
tilstandsformer, temperatur, tryk, luftfugtighed, gnidningselektricitet og vindhastighed
(fælles med geografi)
-
Kende generelle egenskaber ved hverdagens
stoffer og materialer, herunder tilstandsformer, surhedsgrad, varmeudvidelse,
elektrisk- og termisk ledningsevne
Arbejdsmåder og tankegange
-
Planlægge, gennemføre og evaluere praktiske og
teoretiske undersøgelser
-
Læse og forstå informationer i faglige tekster
Læringsmål:
Et
læringsmål vil være at gøre eleverne i stand til at videreformidle deres viden
om tilstandsformer gennem arbejdet med forsøgene.
Rammefaktorer:
26 elever i klassen. Forløber over 14 lektioner, hvor de er
delt i halvdelen af dem.
Materialer:
Afhænger af forsøgene.
Læringsforudsætninger:
Læreprocessen:
Organisationsformen er pararbejde om et af dagens forsøg.
Evaluering:
Forløbet evalueres ved løbende vidensdeling og et
spørgeskema.
Indhold (2 lektioner om ugen):
Uge 43
Fre. d. 26/10:
1. lektion (delehold)
Præsentation af forløbet
Spørgeskema (motivation for faget)
Lærer forsøg:
-
Elefant tandpasta
2. lektion
Brainstorm om stoffers egenskaber og omdannelse, herunder
tilstandsformer.
Simulering på computer om tilstandsformer inkl. elevark.
Illustration ved kugleapparat.
Lektier:
Læse s. 29-32 i Kosmos A (Tilstandsformer)
Uge 44 – tilstandsformer og faste stoffer
Fre. d. 2/11
3. lektion (delehold)
Forsøg:
-
2.4 (Termometres nøjagtighed) Fra Kosmos A
-
Vandtermometer fra Fysikkemifaget.dk
-
Vands tilstandsformer 1.5 i Isis
-
Fra vand til damp – fra damp til vand
4. lektion
Eleverne
præsenterer deres forsøg for hinanden – vidensdeling
Evt.
spørgsmål til teksten
Lærer forsøg/fællesforsøg:
-
Flødebolleforsøg fra Fysikkemifaget.dk
Lektier:
Læse s. 33-36 i Kosmos A (Faste stoffer)
Uge 45
Fre. d. 9/11
5. lektion (delehold)
Forsøg:
-
Hands-on – isen smelter
-
Frysepunktssænkning fra Fysikkemifaget.dk
-
2.1 (Kog isterninger) Fra Kosmos A
-
2.7 (Densitet af faste stoffer) Fra Kosmos A
-
2.11 (Et svævende æg) Fra Kosmos A
-
2.15 (Tøris) Fra Kosmos A
6. lektion
Eleverne
præsenterer deres forsøg for hinanden – vidensdeling
Evt.
spørgsmål til teksten
Lærer forsøg/fællesforsøg:
-
Tøris boble
Lektier:
Læse s. 37-39 i Kosmos A (Væsker)
Uge 46
Fre. d. 16/11
7. lektion (delehold)
Forsøg:
-
2.12 (Observation af kogning) Fra Kosmos A
-
2.10 (Væsker i lag) Fra Kosmos A
-
2.9 (Kolde væsker) Fra Kosmos A
-
2.2 (Temperaturkurve 1+2) Fra Kosmos A
-
At koge vand med knust is
8. lektion
Eleverne
præsenterer deres forsøg for hinanden – vidensdeling
Evt.
spørgsmål til teksten
Lærer forsøg/fællesforsøg:
-
Instant ice
Lektier:
Læse s. 40-41 i Kosmos A (Luftarter)
Uge 47
Fre. d. 23/11
9. lektion (delehold)
Forsøg:
-
Lav en lynfryser
-
Koldt kogende vand fra Fysikkemifaget.dk
-
Kuldeblanding fra Fysikkemifaget.dk
-
2.3 (Køleeffekt) Fra Kosmos A
-
2.13 (Varmeudvidelse) Fra Kosmos A
10. lektion
Eleverne
præsenterer deres forsøg for hinanden – vidensdeling
Evt. spørgsmål
til teksten
Lærer forsøg/fællesforsøg:
-
2.14 (Popcorn) fra Kosmos A
Lektie:
Læse s. 42-45 i Kosmos A (Afsluttende sider)
Uge 48
Fre. d. 30/11
11. lektion (delehold)
Forsøg:
De forsøg der ikke er blevet lavet de andre uger.
12. lektion
Eleverne
præsenterer deres forsøg for hinanden – vidensdeling
Evt.
spørgsmål til teksten
Brainstorm
redigeres og der tilføjes ny viden.
Uge 49
Fre. d. 7/12
13. lektion (delehold)
Lærer forsøg/fællesforsøg:
-
Vaniljeis af kuldeblanding
14. lektion
Spørgeskema om forløbet
Afslutning
No comments:
Post a Comment